Dlaczego fajne szablony premium nie zawsze są fajne.

Dlaczego fajne szablony premium nie zawsze są fajne.

Osoby stające przed wyborem sposobu przygotowania strony internetowej mogą mieć dziś całkiem spory orzech do zgryzienia. Nigdy wcześniej na rynku stron www nie mieliśmy odczynienia z tak szerokim wyborem przeróżnych rozwiązań.

Wybierać możemy wśród freelancerów, agencji budujących strony www, ale także setek platform udostępniających przeróżne kreatory stron www, platformy SAAS itp, do których finalnie możemy wybrać jeden z setek tysięcy przygotowanych wcześniej szablonów strony.

Do tego dochodzą przeróżne systemy CMS, silniki e-commerce itp, od których zależeć będzie wygoda ( lub jej brak ) podczas bieżącej pracy i aktualizacji strony.

Jakby tego było mało, do rozwikłania mamy jeszcze kwestię rozliczenia. Tutaj możemy znaleźć tysiące darmowych szablonów i serwerów, szablonów płatnych, platformy abonamentowe. Możemy też zapłacić jednorazowo firmie lub freelancerowi, który zbuduje naszą stronę.

Liczba dostępnych kombinacji skutkuje banalnym i oczywistym problemem, którego skutki dają o sobie znać już wkrótce po dokonaniu błędnego wyboru.

Wniosek jest prosty. Bez odpowiedniej wiedzy i doświadczenia trafienie w najlepsze dla naszych potrzeb rozwiązanie jest co najmniej trudne.

W poszukiwaniu rozwiązań idealnych wiele osób kieruje swój wzrok na płatne szablony premium. Ich wygląd z załadowanymi stockowymi zdjęciami oraz prezentowane możliwości i funkcjonalności bywają bardzo kuszące. A wszystko to w cenie 49 czy też 29 dolarów wydaje się być ofertą idealną.

Co dostaniemy kupując szablon premium?

Kupując szablon premium np. do WordPressa czy też PrestaShop otrzymujemy przygotowany przez jego autora zestaw plików szablonu, które instalujemy w dedykowanym dla niego silniku np WordPress. Aby szablony spełniały oczekiwania jak największej liczby użytkowników, ich producenci dostarczają wraz z nimi dziesiątki przeróżnych wtyczek, pluginów, bibliotek, buildery wizualne, frameworki itp. Im bardziej uniwersalny szablon tym więcej elementów musi być obsługiwanych z poziomu jego panelu CMS. Złożoność całego produktu gwałtownie rośnie.

Po zainstalowaniu szablonu najczęściej otrzymujemy „goły” produkt. Aby wyglądał tak jak wersja demo musimy dokonać jego konfiguracji lub jeżeli producent dostarcza pobrać pakiet materiałów demo. Następnie czeka nas zapoznanie się z dokumentacją i konfiguracja poszczególnych elementów.

W zależności od zakupionego szablonu, może być to całkiem proste lub naprawdę skomplikowane, a pozostałości po traumatycznych doznaniach na bardzo długo zniechęcą nas do jakichkolwiek dalszych prac ze stroną. Dlatego też przed każdym zakupem warto sprawdzić opinie użytkowników, na temat danego produktu.

Wsparcie producenta

Często będziemy potrzebowali wsparcia producenta. Zwykle udzielane ono jest w formie ticketów email. Zalecane jest więc sprawdzenie czy producent odpowiada na zgłoszenia po zakupie oraz w jakim terminie. Dla największych platform oferujących szablony premium termin świadczenia supportu wynosi 6 miesięcy. Po tym okresie aby otrzymać jakiekolwiek wsparcie musimy wykupić usługę wsparcia na kolejny okres. Cena uzależniona jest od producenta i zwykle przekracza już wartość zakupionego szablonu.

Kiedy warto kupić szablon premium ?

W moim przekonaniu szablon premium wraz z całym dostępnym w nim „dobytkiem” możemy kupić jeżeli spełnione są przesłanki zamieszczone poniżej. W innym wypadku najprawdopodobniej zakup okaże się niezadowalający i nie spełni naszych oczekiwań.

  • posiadamy podstawową wiedzę dzięki, której zainstalujemy oraz skonfigurujemy szablon tak aby działał
  • potrafimy posługiwać się dokumentacją dostarczoną przez producenta
  • akceptujemy wyglądy, layouty i inne aspekty designu, które możemy uzyskać z poziomu zakupionego szablonu
  • nie chcemy dokonywać większych modyfikacji szablonu wymagających ingerencji w jego źródła
  • budujemy małą lub niewielką stronę dla własnych potrzeb
  • będziemy potrafili dokonać aktualizacji poszczególnych składników dostarczonych z szablonem
  • nie chcemy inwestować większych środków finansowych w produkcję strony www, a posiadamy wolny czas który możemy poświęcić na konfigurację

Kiedy nie warto kupować szablonu premium?

Szablony premium w niektórych przypadkach mogą okazać się niezłym rozwiązaniem, jednak w zdecydowanej większości z nich nie będą rozwiązaniem optymalnym. Na podstawie doświadczeń moich oraz moich Klientów, zakup płatnego szablonu nie był oraz nie będzie dobrą decyzją jeżeli:

  • nie posiadamy odpowiedniej wiedzy oraz czasu aby dokonać instalacji oraz konfiguracji szablonu na serwerze
  • nie mamy czasu ani chęci na czytanie dostarczonej przez producenta dokumentacji
  • oferowany szablon podoba nam się bardzo, ale chcielibyśmy zmienić w nim z 70-90% wszystkiego co oferuje autor oraz dorzucić sporo elementów, których wg nas tam brakuje.
  • chcemy zbudować średnią lub większą stronę internetową, która z założenia musi być elastyczna i rozwojowa
  • chcemy posiadać prostą stronę internetową, która będzie wymagała od nas minimum aktywności
  • planujemy budowę strony która ma funkcjonować więcej niż 2 lata

Co z szablonem za rok lub dwa?

Rok czy dwa lata na rynku web to czas w którym zdezaktualizować potrafi się naprawdę sporo. Platformy oferujące szablony premium wymuszają na producentach udostępnianie paczek z aktualizacjami. Często możemy taką paczkę pobrać i zaktualizować swój szablon z poziomu panelu lub ftp.

Jeżeli nie dokonywaliśmy modyfikacji źródeł szablonu taka aktualizacja nie powinna być problemem. W innym wypadku może nadpisać nam nasze zmiany lub spowodować awarię strony.

Przeczytaj mój wpis na temat aktualizacji stron internetowych.

Nieco kłopotliwe okazują się sytuację, w których po roku lub dwóch latach zakupiony przez nas szablon zostaje usunięty z platformy na której był sprzedawany. Często okazuje się wtedy, że zostaliśmy pozbawieni wsparcia producenta dla tego produktu. Najczęstszą przyczyną takiego stanu rzeczy, są przestarzałe rozwiązania zawarte w szablonie, których nie opłaca się aktualizować, dziury w kodzie powodujące liczne infekcje stron www, często negatywne opinie pojawiające się na temat szablonu lub najzwyklejsze zaprzestanie produkcji szablonu przez autora.

W takiej sytuacji jesteśmy zdani już „sami na siebie”. Jeżeli powodem niedostępności szablonu były względy bezpieczeństwa to infekcja naszej strony zwykle jest już tylko kwestią czasu. Może zdarzyć się za rok ale równie dobrze jutro.

Rozbudowany szablon WordPress usunięty z Themeforest
Szablon WordPress usunięty z Themeforest

Jeżeli z platformy sprzedżowej usunięty zostanie tylko plugin, który jak się okazuje stanowił część składową naszego szablonu, musimy jak najszybciej zadbać o jego zastąpienie i usunięcie nieaktualnego. Problem może wystąpić w momencie kiedy ów plugin stanowił jeden z głównych elementów naszego szablonu ( np framework ). W takim wypadku bez niego cała strona może nie działać prawidłowo.

Plugin PrestaShop usunięty z Themeforest. Powodował liczne infekcje sklepów na silniku PrestaShop doprowadzające do awarii strony

Poniżej zamieszczam przykładowy zrzut ekranu z kokpitu WordPressa po 2 latach od momentu zainstalowania rozbudowanego szablonu premium. Część pluginów które wykorzystywane są prze szablon, nie ma aktualizacji dla wersji WordPress 5 oraz interpretera PHP 7. Z tego też powodu prosta i automatyczna aktualizacja całego szablonu nie była możliwa i spowodowała awarię strony www.

Przykładowy kokpit WordPress po 2 latach od momentu zainstalowania szablonu. Część pluginów nie ma aktualizacji dla wersji WordPress 5.

Co sprawdzić przed zakupem szablonu?

Jeżeli już wiemy że szablon to jednak rozwiązanie właśnie dla nas, przed zakupem warto sprawdzić kilka kwestii:

  • czy autor udziela wsparcia technicznego oraz na jakich zasadach
  • czy licencja uprawnia nas do aktualizacji oraz w jakim terminie
  • wersja demo frontendu
  • wersja demo backendu – od tego jak funkcjonuje szablon na tzw zapleczu zależeć będzie to ile czasu i ewentualnie nerwów kosztować nas będzie każda czynność wykonywana na naszej stronie www. Różnice w dostępnych szablonach są ogromne więc polecam poświęcić chwilę na sprawdzenie
  • opinia o supporcie autora
  • opinia o produkcie
  • opcjonalnie czy znajdziemy wsparcie dla rozwoju szablonu wśród rodzimych firm

Podsumowując

Szablony premium mimo iż często wyglądają zjawiskowo i bardzo efektownie posiadają wiele zalet, jednak jak to zwykle bywa równie wiele wad. To czy lepszym rozwiązaniem będzie zakup szablonu premium, skorzystanie z platformy abonamentowej czy też produkcji dedykowanej strony powinno zależeć ściśle od naszego planu oraz celów jakie chcemy zrealizować. Decyzja każdorazowo będzie indywidualna.

Na koniec postaram się jeszcze przedstawić w prostym zestawieniu wady oraz zalety szablonów premium.

Zalety

  • niskie koszty
  • szybki sposób na zbudowanie własnej strony www
  • duży wybór
  • ładny design,

Wady

  • zawartość wielu zbędnych elementów, które w przyszłości mogą powodować problemy
  • poświęcamy swój czas na zapoznanie się z dokumentacją, konfigurację oraz instalację
  • uzależnienie od autora szablonu
  • problemy z aktualizacjami i kompatybilnościami

Jeżeli zastanawiasz się nadal nad tym jakiego wyboru dokonać i nie masz pewności skontaktuj się ze mną lub skorzystaj z oferty kompleksowej produkcji strony internetowej oferowanej przez moją firmę.

Realizujemy również liczne prace serwisowe na zakupionych przez Klientów szablonach premium. Wykonujemy migracje z szablonów premium do dedykowanych pisanych dla Klienta rozwiązań, opartych na WordPressie oraz PrestaShop. Oferujemy sprawdzone i działające szablony WordPress.