E-commerce w Polsce 2019 jest już najnowszy raport Gemius

E-commerce w Polsce 2019 jest już najnowszy raport Gemius

Najnowszy siódmy już raport z rynku e-commerce w Polsce pt: „E-commerce w Polsce. Gemius dla e-Commerce Polska” został właśnie wydany przez Gemius wraz z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Raporty Gemius to doskonałe i rzetelne źródła wiedzy dotyczącej polskiego rynku e-handlu.

Celem badania było poznanie postaw, zwyczajów i motywacji związanych z kupowaniem online. Przedmiotem badania były m.in. zachowania zakupowe e-konsumentów, rozpoznawalność marek, czynniki, które zachęcają internautów do zakupów w sieci, ale też napotykane przez użytkowników problemy. Raport przygotowała firma Gemius we współpracy z Izbą Gospodarki Elektronicznej. Prezentowane w raporcie badanie zostało zrealizowane w formie ankiety elektronicznej z wykorzystaniem techniki CAWI (ang. computer-assisted web interview) na reprezentatywnej próbie ponad 1600 internautów, mających co najmniej 15 lat. Dane zbierano w drugiej połowie kwietnia 2019 roku.

Najogólniejsze wnioski z raportu to:

 1. Polacy kupują coraz więcej, cenią komfort i elastyczność
 2. E-zakupy są coraz łatwiejsze i wygodniejsze
 3. Coraz więcej kupujemy mobilnie, ale to wciąż laptop jest numerem jeden
 4. Kupują nie tylko młodzi – seniorzy to już ¼ klientów sklepów online
 5. Rośnie zaufanie konsumentów do płatności online.
 6. Czynniki motywujące do zakupu wg kolejności:
  – Atrakcyjne ceny produktów – 45%
  – Niskie koszty dostaw – 37%
  – Pozytywne wcześniejsze doświadczenia – 31%
 7. 26% internautów w Polsce dokonało zakupu w zagranicznym sklepie internetowym.
 8. Niekupujący –
  Znaczna część niekupujących (37%) nie decyduje się na zakupy online, ponieważ woli osobiście obejrzeć produkt przed jego zakupem.
  Osoby po 50-ce jako przyczynę niekupowania w sieci deklarowały także przyzwyczajenie do zakupów w sklepach tradycyjnych oraz obawę dotyczącą problemów z gwarancją.
 9. Niekwestionowanym liderem rozpoznawalności marki w polskim e-commerce nadal pozostaje Allegro, kolejno za nim znajdują się OLX oraz Zalando, AliExpress, Ceneo

W raporcie znajdziemy wiele innych bardzo ciekawych danych, które mogą okazać się przydatne podczas planowania naszej strategii e-commerce