Dlaczego musisz aktualizować swoją stronę www

Dlaczego musisz aktualizować swoją stronę www

Czasy statycznych stron internetowych opartych o html dawno już minęły. Tworzone z mozołem, często toporne, a jednak potrafiły przetrwać niewzruszone nawet ponad 10 lat wiernie prezentując swoje treści.

Dzisiejsze strony www to najczęściej zaawansowane systemy cms wykorzystujące do swojej pracy dziesiątki przeróżnych skryptów, rozwiązań open source, bibliotek, frameworków, itp.

Wszystko to musi pracować poprawnie na niespotykanej nigdy wcześniej w historii liczbie środowisk serwerowych, urządzeń końcowych, systemów, a wreszcie przeglądarek internetowych i ekranów.

Wydawcy poszczególnych składników, z których budujemy dziś strony, nieustannie pracują nad ich rozwojem, dostosowują do aktualnych trendów, stale je modyfikują, ulepszając oraz łatając wykryte luki w bezpieczeństwie.

W roku 2018 sam silnik WordPress otrzymała 18 wydań aktualizacji(1). Wykluczając wydania wersji beta oraz Release Candidate pojawiło się 10 wydań, które poza rozwojem systemu dotyczyły aktualizacji zabezpieczeń.

W archiwum wydań jednego z najpopularniejszych silników sklepu online PrestaShop wersji 1.7, za rok 2018 znajdziemy 16 paczek aktualizacyjnych. 12 z nich to wydania stable(2). Praktycznie każda z aktualizacji zawierała poprawki zabezpieczeń.

Aktualizacje zabezpieczeń są szczególnie istotne. Dostarczane przez twórców tzw. security update powinny zostać bezwzględnie zaimplementowane na stronach www korzystających z danych rozwiązań. Dbałość o ten aspekt, może znacznie zmniejszyć ryzyko infekcji strony, a co za tym idzie jej awarii oraz nałożenia filtra ostrzegającego o infekcji w wyszukiwarce google i przeglądarkach www.

Co robić? Aktualizować stronę czy rozwijać biznes?

Wszystkie te kwestie mogą przyprawiać o ból głowy przedsiębiorce, który najchętniej przecież chciałby skupić się na rozwoju swojego biznesu. Pojawia się nieuchronne pytanie: „Czym powinienem się teraz zając?” Czy aktualizować stronę poświęcając czas na zgłębianie dokumentacji, ryzykując usterki czy też oddelegować do tego zadania kogoś dla kogo jest to chleb powszedni, a samemu skupić się na tym na czym znam się najlepiej – na własnym biznesie ?

Czas to nadal wartość której nikt z nas nie jest wstanie kupić. Jest jednak jedno proste rozwiązanie. Możemy go oszczędzać!

Z tego też powodu dobrym rozwiązaniem jest zlecenie bieżącego aktualizowania strony firmie, która specjalizuje się w takich usługach. Najczęściej tego typu opcje dostępne są w przystępnych dopasowanych do potrzeb Klienta abonamentach, w ramach których firmy oferują bieżące aktualizowanie strony oraz gwarancję jej funkcjonowania.

Usługę opieki nad stronami www realizuje również moja firma. Więcej na ten temat możesz poczytać na stronie: https://inford.eu/inford-asysta-opieka-nad-strona-internetowa/


  1. Źródło: https://wordpress.org – Releases Category Archive
  2. Źródło: https://www.prestashop.com/pl/poprzednie-wersje – Archiwum wersji